Wolnoć studencie? w swoim apartamencie

fot-spy-shop-studenci

Początek października to dla wielu młodych ludzi początek nowego rozdziału w życiu.  Ci, którzy po wygraniu castingu na współlokatora lub znalezieniu swojej wymarzonej miejscówki, zaczynają od nowa organizować swoje życie w nowym lokum ? mogą zmierzyć się z wieloma nieprzewidziany sytuacjami. Jakimi?

Niezależnie od tego, czy mieszkasz w mieszkaniu studenckim, na stancji ze starszą panią, czy w akademiku ? możesz spotkać się z sytuacjami, które zmrożą krew w żyłach? albo przynajmniej negatywnie cię zaskoczą. Podpowiemy, jak przetrwać pierwsze tygodnie w nowym miejscu zamieszkania i nie zwariować, gdy przedmioty zmieniają swoje miejsce, a rzeczy giną w niewytłumaczalny sposób.

Wyczekany, upragniony moment wyprowadzki od rodziców i rozpoczęcia nowego, lepszego (bo studenckiego) życia bywa brutalnym zderzeniem z szarą rzeczywistością. Nagle okazuje się, że lodówka nie napełnia się sama, do ugotowania czegoś ciepłego i jadalnego nie wystarczą jedynie chęci i czas, a łazienka brudzi się w zastraszającym tempie. Jakby tego było mało, najlepsi znajomi z liceum, z którymi zawsze łączyła cię nić porozumienia, nie do końca sprawdzają się w roli współlokatorów. Brudne skarpetki rozrzucone tu i ówdzie, sterta brudnych naczyń piętrzących się w zlewie (do której oczywiście nikt się nie przyznaje) ? to tylko niektóre błahostki, mogące uprzykrzyć wspólne mieszkanie. Zdarzają się jednak sytuacje bardziej skomplikowane?

Starsza pani musi wiedzieć

Przy wyborze pierwszego mieszkania często ? czy to ze względu na cięcie kosztów, czy decydujący głos rodziców ? wybór pada na pokój podnajmowany u sympatycznej starszej pani. Co prawda informacja o tym, że drzwi do mieszkania są zamknięte od wewnątrz między 22 a 6 rano może nieco ostudzić twój zapał. Ale cóż poradzić ? jakoś to przeżyjesz. Problem zaczyna się wtedy, gdy leciwa staruszka za bardzo wzięła do siebie słowa twoich rodziców: ?proszę zadbać o moją córeczkę/synka!? i w ramach zapewniania sobie rozrywki (pod przykrywką spełniania woli rodziców) ? przeprowadza rutynowe kontrole zawartości twoich szafek. Oczywiście nigdy nie przyłapałaś/przyłapałeś jej na gorącym uczynku, ale możesz przysiąc, że pod twoją nieobecność rzeczy zmieniają miejsce.

Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie

Współdzielenie mieszkania z innymi studentami też może być ciekawie? Z czasem zaczynasz zastanawiać się, dlaczego twoje kosmetyki zaczęły nagle podejrzanie szybko znikać. Najpierw podejrzewasz spisek producentów, którzy zamiast podnieść cenę, zmniejszyli opakowania. Później jednak zdajesz się rozumieć, z jakiego powodu twój współlokator od tygodnia nie ma pasty do zębów. W dodatku coraz częściej dociera do ciebie, dlaczego lodówka jest tak popularnym motywem dowcipów o życiu studenckim: np. ta w twojej miejscówce zdaje się przypominać czarną dziurę ? kotlety od mamy i pierogi od babci dematerializują się zaskakująco szybko, a ty nadal chodzisz głodna/głodny? Może zdarzyć się też tak, że zaczną ci ginąć znacznie cenniejsze rzeczy ? ulubione ubrania, najlepsze kolczyki czy dyszka lub dwie (przyjmując oczywiście, że łamiesz stereotyp biednego studenta i takie posiadasz). Naturalnie winnego podejrzanych zaginięć ? brak.

Jak poradzić sobie z tymi niedogodnościami?

Jeśli spodziewana idylla w nowym miejscu zamieszkania szybko zamieniła się w niekończące pasmo porażek, warto coś z tym zrobić. Na szczęście istnieją pewne sprawdzone sposoby, aby swoje przypuszczenia zamienić w pewność. Jednym z nich jest wykorzystanie profesjonalnego sprzętu, na przykład ukrytych kamer. ? Czasy się zmieniły, młodzi ludzie są coraz bardziej świadomi swoich praw, w dodatku mają dostęp do odpowiednich narzędzi, takich jak cyfrowa minikamera CAM-L4050, która zapewnia dyskretne nagrywanie obrazu z możliwością transmitowania na żywo ? mówi Krzysztof Rydlak, specjalista ds. bezpieczeństwa z sieci sklepów Spy Shop. Statystyki potwierdzają zresztą, że studenci coraz częściej sięgają po takie rozwiązania. ? Wzmożone zainteresowanie ukrytymi kamerami obserwujemy w dwóch ważnych dla studentów okresach: krótko po rozpoczęciu roku akademickiego, gdy we wspólnym lokum zaczynają ? pod nieobecność lokatorów ? dziać się ?dziwne? rzeczy oraz w czasie sesji ? podsumowuje Rydlak.

Przyłapani na gorącym uczynku

Oczywiście, wykorzystanie ukrytej kamery do monitorowania warto rozważyć raczej w przypadku wyjątkowych sytuacji, gdy zagrożona jest prywatność, rzeczy osobiste czy cenne przedmioty. Dzięki udokumentowanej kradzieży i przyłapaniu sprawcy na gorącym uczynku możemy przykładowo domagać się zwrotu swojej własności lub odkupienia zużytych kosmetyków. Jeśli natomiast sprawa jest poważniejsza, możemy z dowodem zgłosić się na najbliższy posterunek policji, co znacznie ułatwi postępowanie. Nagranie można też wykorzystać w celu renegocjacji warunków umowy wynajmu i np. skrócenia okresu wypowiedzenia, gdy dalsze mieszkanie ze zbyt wścibską właścicielką nie wchodzi w rachubę.

Z biegiem lat wszystkie te przedziwne sytuacje ze stancji, wynajmowanych mieszkań i akademików stają się jedynie zabawną anegdotą wspominaną z rozrzewnieniem. Niestety pod pewnymi warunkami. Po pierwsze ? trzeba najpierw zmierzyć się z nieuczciwymi współlokatorami i trudnymi właścicielami stancji, co wcale może nie być takie proste. Po drugie, trzeba mieć szczęście, aby w końcu trafić na miejscówkę idealną ? ze zgraną i uczciwą paczką ludzi, czego oczywiście wszystkim studentom życzymy!

Ciekawe? Skomnetuj to teraz.

Najnowsze artykuły na tuStudencie

matura-2017-jezyk-polski-tematy-arkusze-co-bylo_article

Matura czyli powodzenia przyszli studenci!

000000  No to zaczął się zaczęło! 🙂 ci którzy są już po maturach czyli studenci myślą teraz o Juwenaliach, ale mimo wszystko wspieramy [...]
17903873_767617806746277_5240810833202239430_n

39. Juwenalia w Koszalinie

110000  Kiedyś Tydzień Kultury Studenckiej,a dziś na 2 tygodnie przed ich rozpoczęciem niewiele wiemy co się na nich wydarzy. To co wiemy przekazujemy,a [...]
17505892_414071938942090_449344176_n

FuckUp Nights Koszalin #4 czyli porażki uczą!

100000  Po Wielkanocy czeka nas czwarta edycja Fuck Up Nights Koszalin (25.04.) Spotkałam się z Mateuszem Sudołem i Krzysztofem Głowackim, by zapytać co [...]