Kina/Teatry/Galerie

 

Multikino

Multikino jest pierwszym operatorem, który w 1998 roku uruchomił w Polsce kino wielkoekranowe (multipleks). Od tego czasu Multikino wyznacza najwyższe standardy w budowie i prowadzeniu kin. Grupa prowadzi działalność w segmencie kinowym i dystrybucji filmów. Multikino jest operatorem 23 kin w 17 miastach Polski z łączną liczbą 199 ekranów i 44 442 miejsc. W sierpniu 2010 roku Grupa otworzyła pierwsze kino za granicą w Rydze (8 ekranów i 1620 miejsc), a we wrześniu w Wilnie (7 ekranów i 1547 miejsca). Multikino to więcej niż kino! To największe premiery filmowe oraz koncerty, maratony, transmisje sportowe, Opery HD, Kino na obcasach, Multibabykino i wiele więcej. Multikino to także oryginalna sieć kawiarni Cavablanca Cinema Cafe. Od lat Multikino jest partnerem najważniejszych festiwali filmowych w Polsce w tym Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, Camerimage i Warszawskiego Festiwalu Filmowego.

W Koszalinie Multikino mieści się w galerii Atrium.

Kino Kryterium

Kino Kryterium otwarto uroczyście 14 stycznia 2000 roku. Zostało wyposażone w 420 hiszpańskich foteli, angielski ekran perełkowy, włoskie projektory oraz amerykańską aparaturę akustyczną najwyższej jakości – Dolby Digital Surround EX. Pomieszczenia wyposażono w klimatyzację. Poza seansami kinowymi sala była wykorzystywana także na koncerty filharmoniczne, spektakle teatralne a także imprezy estradowe. Kino „Kryterium” po modernizacji zostało jednym z najnowocześniejszych i najlepiej prosperujących kin samorządowych. Centrum Kultury 105, które zarządza kinem zaprasza także na koncerty i festiwale organizowane na scenie Kina. www.ck105.koszalin.pl

Kino Alternatywa

Kino Alternatywa mieszczące się w Koszalińskiej Bibliotece Publicznej (Plac Polonii 1) zostało otwarte po generalnym remoncie w marcu 2005 roku. Od tego czasu pełni rolę drugiej sali kina Kryterium. W alternatywie dominuje repertuar artystyczny skierowany do bardziej wyrobionego widza.

W każdy wtorek od października do maja w kinie alternatywa odbywają się spotkania Dyskusyjnego Klubu Filmowego, który od obchodów jubileuszu 50-lecia istnienia (kwiecień 2006 rok) nosi nazwę „Non Popcorn„. Natomiast w ostatni czwartek miesiąca na bezpłatnych seansach z cyklu CinemaOFF spotykają się miłośnicy kina niezależnego.

Dyskusyjny Klub Filmowy

Klub istnieje i działa nieprzerwanie od kwietnia 1956 roku. Działalność rozpoczął przy kinie studyjnym „Kryterium”, wówczas w Wojewódzkim Domu Kultury w Koszalinie. Jest jednym z około 10 do dziś istniejących klubów-założycieli federacji DKF w Polsce. Od 1995 roku seanse DKF odbywają się w sali konferencyjno-kinowej Koszalińskiej Biblioteki Publicznej przy Placu Polonii 1.Od początku spotkania DKF miały miejsce we wtorki, i tak pozostało do dziś. Obecnie DKF działa przez 8 miesięcy w roku – od października do maja każdego roku. Założycielem koszalińskiego DKF był, nieżyjący już Józef Gross, ówczesny kierownik kina „Kryterium”. Od 1983 do 2005 roku DKF prowadziła Dana Jurszewicz.
Główną formą pracy DKF są pokazy specjalnie dobranego repertuaru filmowego. Przed każdym seansem członkowie DKF mogą wysłuchać prelekcji. Ponadto DKF jest organizatorem form upowszechniających film, tj. w ostatnich latach kolejnych edycji FILMOSTRADY, przeglądów filmów dla dzieci „Ferie w kinie”, cykli filmowych – np. „Gniewni bohaterowie”, filmy z udziałem Z.Maklakiewicza, filmy z muzyką K.Komedy, filmy J.Nasfetera, „Japońscy giganci”, „Polska szkoła filmowa”, „Osiem i pół Henryka Kluby”. We współpracy z Instytutem Kultury Francuskiej Ambasady Francji w Polsce pokazywane są od kilku lat najnowsze i niesprowadzane do Polski filmy francuskiej kinematografii. Repertuar DKF powstaje w oparciu o sugestie lub niekiedy konkretne „zamówienia” widzów. Widzowie DKF mogą kupować karnety upoważniające do wstępu na wszystkie seanse w danym miesiącu lub pojedyncze bilety /nieco droższe/.

Bałtycki Teatr Dramatyczny im. Juliusza Słowackiego w Koszalinie ? samorządowa instytucja kultury, prowadząca i rozwijająca sztukę widowiskową w Koszalinie.

Podstawowym zadaniem teatru jest przygotowywanie i wystawianie utworów dramatycznych z narodowego i światowego repertuaru. Celem teatru jest tworzenie, upowszechnianie i ochrona dóbr kultury, a zwłaszcza sztuki teatralnej i dyscyplin artystycznych tworzących teatr. Organizatorem Bałtyckiego Teatru Dramatycznego jest miasto Koszalin.

Obecnie w teatrze występuje ok. 30 aktorów. Siedzibą teatru jest budynek przy ul. Heleny Modrzejewskiej 12. Dyrektorem naczelnym teatru jest Zdzisław Derebecki. www.btd.koszalin.pl

Teatr Propozycji „Dialog” im. Henryki Rodkiewicz ? teatr rapsodyczny działający w Koszalinie od roku 1959.

Oprócz spektakli teatralnych, ?Dialog? organizuje wieczory poezji, imprezy w ramach Klubu Muzycznego m.in.. koncerty, Rock i Jazz Party (imprezy taneczne), warsztaty teatralne w ramach wymiany polsko ? niemieckiej na Festiwalu Waldheim w północnych Niemczech. W szkółce języka angielskiego odbywają się konwersatoria połączone z warsztatami teatralnymi prowadzonymi przez angielskiego aktora Petera Shaw. www.teatrdialog.koszalin.pl

Galeria Scena ? galeria sztuki współczesnej w Koszalinie; założona przez Roberta Knutha jako miejsce alternatywne, służące eksperymentom z zakresu sztuki wizualnej, muzycznej i teatralnej. Dotychczas w galerii odbywały się występy parateatralne, koncerty, pokazy filmów, wystawy, spotkania i debaty na temat sztuki współczesnej i jej roli społecznej. Scena jest twórcą festiwalu sztuki w przestrzeni publicznej ?Koszart?. Promuje artystów nowoczesnych z Koszalina na różnych pokazach w instytucjach kultury w Polsce.

Pierwszym prowadzącym Galerię był Robert Knuth, który od 2006 roku współpracował z Ryszardem Ziarkiewiczem. Od 2008 roku galerię prowadzi samodzielnie R. Ziarkiewicz. Galeria podlega Centrum Kultury 105 w Koszalinie, a jej program jest realizowany dzięki celowej dotacji Urzędu Miasta Koszalina. Do 2015 galeria mieściła się w pomieszczeniach dawnej kotłowni biblioteki miejskiej. Od tego czasu organizuje wystawy gościnnie w salach CK 105.  https://galeriascena.wordpress.com/