Matura czyli powodzenia przyszli studenci!

matura-2017-jezyk-polski-tematy-arkusze-co-bylo_article

 

No to zaczął się zaczęło! 🙂 ci którzy są już po maturach czyli studenci myślą teraz o Juwenaliach, ale mimo wszystko wspieramy naszych przyszłorocznych kolegów!

Matura 2017. Tegoroczni maturzyści po raz pierwszy mogą się odwołać od wyników egzaminu do niezależnych arbitrów. A Ministerstwo Nauki dodatkowo zapłaci uczelniom, które przyjmą najlepszych spośród nich.
 

Matura 2017. Dziś początek maratonu

Ich maraton rozpoczyna się dziś obowiązkową maturą z języka polskiego na poziomie podstawowym. W sumie Paweł i jego rówieśnicy muszą obowiązkowo podejść do sześciu egzaminów: pisemnych na poziomie podstawowym z języka polskiego, obcego i matematyki, ustnych z języka polskiego i obcego, a także pisemnego z wybranego przedmiotu na poziomie rozszerzonym. Ten ostatni nie ma progu zdawalności można nie zdobyć nawet jednego punktu, a i tak uzyskać świadectwo. Część uczniów wybrała więcej egzaminów rozszerzonych do dwóch podejdzie niemal 30 proc. zdających, do trzech  20 proc., a do czterech  4 proc.

Paweł co roku (oprócz lektur!) czyta kilkadziesiąt książek. O maturę z polskiego martwić się nie musi. Postawił na przedmioty ścisłe. Książki to pasja, ale chciałbym studiować fizykę techniczną na Politechnice Warszawskiej mówi. Dlatego jest wśród ambitnych maturzystów: na poziomie rozszerzonym będzie zdawał matematykę, fizykę i język angielski.

Matura 2017. Zmiany na korzyść uczniów

Maturzyści poznają swoje wyniki 30 czerwca. A co, jeśli nie będą z nich zadowoleni? ? W tym roku po raz pierwszy mogą się odwołać do Kolegium Arbitrażu Egzaminacyjnego – mówi Marcin Smolik, dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. To pomysł minister edukacji Anny Zalewskiej i jej odpowiedź na postulat, by maturzyści mogli się odwołać od decyzji komisji egzaminacyjnej. Do tej pory mogli zobaczyć pracę i poprosić o jej ponowne sprawdzenie. Ale od poprawionego wyniku nie mogli się już odwołać. I to się zmienia.

Dwa lata temu Najwyższa Izba Kontroli skrytykowała CKE za matury: w co czwartej sprawdzanej ponownie pracy egzaminatorzy mylili się na niekorzyść uczniów. CKE broniła się, że to tylko kilkaset z 1,5 mln prac. Głośnym echem odbiła się też sprawa Kingi Jasiewicz z Zakopanego – maturzystki, która przed sądem próbowała walczyć o dodatkowe punkty z biologii. Bezskutecznie.

Po kontroli NIK zmieniono prawo na korzyść uczniów. Egzaminatorzy poprawiają jedynie wskazane zadania, a nie całą pracę. Mogą tylko dodawać punkty, ale już nie odejmować. W zeszłym roku po raz pierwszy maturzyści dostali też prawo sfotografowania pracy podczas wglądu. W lipcu zeszłego roku w kolejkach do komisji egzaminacyjnych ustawiło się ponad 15,5 tys. osób. A wynik zmieniono 1262 maturzystom.

Matura 2017. Dobry maturzysta się opłaca

Nowością jest też podejście do matur Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Jego szef Jarosław Gowin zmienił zasady finansowania uczelni i zdecydował o przyznaniu dodatkowych kwot tym, które przyjmą najlepszych maturzystów. Wypłacimy uczelniom 82 mln zł, by zachęcać je do starań o wybitnie uzdolnionych absolwentów  zapowiedziała wiceminister nauki Teresa Czerwińska. Tej wiosny uczelnie dostaną pieniądze ekstra za mniej więcej 8,6 tys. uczniów ze wzorowymi wynikami (100 proc. z matury na poziomie rozszerzonym), którzy teraz studiują na pierwszym roku. Ministerstwo już zaplanowało podobną pulę za rekrutację tegorocznych maturzystów.  To element działań projakościowych. Chcemy, by uczelnie walczyły o najlepszych, np. proponowały dodatkowe stypendia czy opiekę mentorów już od pierwszego roku studiów tłumaczy Czerwińska.

Pisemne matury potrwają do 24 maja, ustne dwa dni dłużej. Każdego dnia są dwie sesje egzaminacyjne: o godz. 9 i 14.

artykuł pochodzi z portalu: www.wyborcza.pl

autor : Justyna Suchecka

CZYTAJ TEŻ: Matura 2017. Uważajcie na internetowych oszustów. Przecieków nie ma, są próby wyłudzenia pieniędzy

Ciekawe? Skomnetuj to teraz.

Najnowsze artykuły na tuStudencie

matura-2017-jezyk-polski-tematy-arkusze-co-bylo_article

Matura czyli powodzenia przyszli studenci!

000000  No to zaczął się zaczęło! 🙂 ci którzy są już po maturach czyli studenci myślą teraz o Juwenaliach, ale mimo wszystko wspieramy [...]
17903873_767617806746277_5240810833202239430_n

39. Juwenalia w Koszalinie

110000  Kiedyś Tydzień Kultury Studenckiej,a dziś na 2 tygodnie przed ich rozpoczęciem niewiele wiemy co się na nich wydarzy. To co wiemy przekazujemy,a [...]
17505892_414071938942090_449344176_n

FuckUp Nights Koszalin #4 czyli porażki uczą!

100000  Po Wielkanocy czeka nas czwarta edycja Fuck Up Nights Koszalin (25.04.) Spotkałam się z Mateuszem Sudołem i Krzysztofem Głowackim, by zapytać co [...]